trwa ładowanie strony.../loading...
Wibracja Trzynastki
Promotor:
prof. Grzegorz Kowalski
Pracownia Przestrzeni Audiowizualnej
> Kacper Nurzyński
Film interesuje mnie jako narzędzie umożliwiające wydobywanie pewnych porządków z chaotycznej materii życia. W egzystencji bohaterów moich filmów szukam tego, co może mieć charakter uniwersalny. Człowiek jest dla mnie nośnikiem idei, która objawia się w tym, co on robi, co mówi, kim jest, jak żyje. Przedstawiony w filmie konkretny przykład egzystencji ludzkiej może być bodźcem do szerszej refleksji o charakterze filozoficznym, społecznym, psychologicznym. Eksperyment traktuję jako metodę poszukiwania nowych słów, którymi staram się wzbogacać język swoich filmów. Dużą wagę przywiązuję do zdjęć jako środka dramaturgicznego i jako nośnika znaczeń niemożliwych do wyartykułowania w sposób werbalny.
> prof. Grzegorz Kowalski
Praca ma formę filmu video z gatunku określanego jako film autorski. Istotnie pan Kacper Nurzyński jest autorem zdjęć, oprawy dźwiękowej i montażu, ale przede wszystkim koncepcji połączenia dwu równoległych narracji.
Bohaterka filmu mówi o swoim życiu i szeregu zjawisk paranormalnych, których doświadczyła. Kacper Nurzyński nie kwestionuje prawdziwości jej słów, pozostawiając to ocenie widzów.
Młody artysta podąża za werbalną opowieścią obrazami filmowymi, które są dopełnieniem słów kobiety. Nurzyński w niezwykle taktowny sposób stara się przywołać aurę niezwykłości i mocy przeznaczenia, w co wierzy pani Alicja Rosołowska.
Warto podkreślić, że klimat fatum ciążącego na bohaterce osiąga ujęciami z rzeczywistości potocznej. Fuzja autobiograficznych wyznań kobiety z obrazami ulicy czy cmentarza nabiera znaczenia symbolicznego. Po połączeniu dwu narracji staje się przypowieścią filozoficzną o poszukiwaniu sensu istnienia. Poczynając od walki o fizyczne przetrwanie, a kończąc na odnajdywaniu własnego miejsca w kosmosie.
Jako promotor poddaję się sile wyrazu tego krótkiego utworu. Będąc sceptyczny wobec kumulacji cudownych uzdrowień bohaterki, uznaję prawo każdego z nas do własnej interpretacji zdarzeń i ich wykładni metafizycznej. Jest to niezaprzeczalnie zasługa filmu video Kacpra Nurzyńskiego.Praca dyplomowa nie byłaby możliwa bez sugestywnego udziału narratorki i bez umiejętnego przekonania jej przez Kacpra Nurzyńskiego, aby zgodziła się odsłonić przed kamerą. Praca w pełni samodzielna, dojrzała i perfekcyjnie wykonana.
BIO
Ur. 1985, ukończył studia na Wydziale Wzornictwa (2010) oraz na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2012). Studiował także na Wydziale Komunikacji Wizualnej i na Wydziale Fotografii Vilniaus dailės akademija (2007). Laureat konkursów fotograficznych i projektowych. Otrzymał między innymi srebrny medal na XIV Biennale Plakatu Fotograficznego w Płocku (2007), I nagrodę ex aequo Prezydenta m. Kielce w konkursie fotograficznym Życie jest piękne (2008). Obecnie tworzy filmy i zajmuje się fotografią.
kontakt
www.kacpernurzynski.pl