trwa ładowanie strony.../loading...
Węzeł – projekt eksperymentalny, badający cechy węzłów w celu budowania struktur węzłowych o nowych właściwościach
Promotor:
prof. Jerzy Porębski
Pracownia Projektowania Produktu 3
> Jakub Marzoch
W projektowaniu cenię możliwość rozwiązywania intrygujących problemów i poszukiwanie prawdziwych potrzeb do zaspokojenia. Tworząc projekt, zawsze podkreślam potrzebę samodzielnego prototypowania oraz eksperymentowania z materiałem i obiektem. W przedmiocie interesują mnie naprężenia i napięcia, jakie powstają pomiędzy formą a materiałem. Staram się podążać za uniwersalną i ponadczasową estetyką, przejawiającą się w oszczędności i prostocie.
> prof. Jerzy Porębski
Węzeł to projekt badawczy, w którym Kuba Marzoch zajął się tym, co łączy, co się krzyżuje, co z trudem daje się rozwiązać. Poszukując odpowiedniego obszaru dla swych działań z punktu widzenia projektanta, analizował dziedziny, w których szeroko rozumiany węzeł stanowi istotny element. Komunikacja, ratownictwo (Miejski Węzeł Ratunkowy), relacje społeczne, w tym koncepcje rzeczywistości rozszerzonej wspierające budowanie więzi międzyludzkich, różne kategorie produktów, w których łączenie części pełni kluczową rolę, czy wreszcie technologia i materiałoznawstwo. Wszedł w projekt eksperymentalny badający cechy węzłów, które posłużą przy budowaniu struktur o nowych właściwościach. Punktem wyjścia była matematyczna definicja węzła, a głównym obszarem badań jego przekształcalność i medium.
Poprzez multyplikacje zaprojektowanych połączeń powstały trzy struktury ze zmiennym zagęszczeniem węzłów i zróżnicowanym medium, dzięki czemu struktury płaskie mogą przekształcić się w przestrzenne, a płaszczyzny rozwijalne w nierozwijalne, nadając nowe i niespotykane formy tym strukturom. Do ich budowy Kuba przyjął następujące parametry: rodzaj struktury (powierzchniowa), rodzaj splotu (regularny, nieregularny), rodzaj medium (statyczne, sztywne, rozciągliwe, elastyczne), rodzaj węzła (ruchomy, nieruchomy). Silną inspiracją dla tego projektu była pajęczyna, w której poszczególne nitki mają różne funkcje i właściwości – jedne są rozciągliwe, inne statyczne, elastyczne, jeszcze inne kleiste itd.
Można już wyznaczyć pewne obszary, w których takie struktury mogą znaleźć zastosowanie i mieć wymiar praktyczny przy okazji tworzenia nowych materiałów, budowaniu, dzieleniu i organizacji przestrzeni, w wystawiennictwie czy tworzeniu nowych przedmiotów. Koszula wykonana z takiego materiału zrasta się zaraz po rozdarciu. But zmienia układ podeszwy i dostosowuje się do kształtu stopy. Regulując gęstość splotu, tworzymy filtr dla światła lub obiekty o zmiennym kształcie i zasięgu.
BIO
Ur. 1988, studiował na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 2007–2012; dyplom z wyróżnieniem rektorskim. Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2011. Udział w licznych wystawach i konkursach; nagroda specjalna firmy Noti w konkursie Graduation Projects, 2012. Staż projektowy w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, 2011. Asystent scenografa w serialu telewizyjnym Londyńczycy, 2008. Projektant w firmie Yeti, od 2012.
kontakt
jakub.marzoch@gmail.com
+48793626266