trwa ładowanie strony.../loading...
Mitologia obiektu
Promotor:
prof. Grzegorz Kowalski
Pracownia Przestrzeni Audiowizualnej
> Wojciech Tymicki
Jako twórca główny nacisk kładę na jakość wykonywanej pracy artystycznej. Część warsztatową procesu tworzenia uważam za najważniejszą i to ona, w połączeniu z ideą stojącą za projektem, stanowi o jego wartości. Troska o detale, spokojne podejmowanie decyzji, uwaga w doborze elementów i środków artystycznych są dla mnie istotą procesu twórczego i im staram się poświęcać najwięcej czasu. Swobodę w operowaniu narzędziami audio-video zawdzięczam wiedzy i biegłości warsztatowej wyniesionym z pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego. Okres pięciu lat studiów był dla mnie poligonem doświadczalnym, dzięki któremu potrafię określić się jako artysta. Wiem, co chcę robić, a dzięki nabytym umiejętnościom wiem, jak to zrobić.
> prof. Grzegorz Kowalski
Praca dyplomowa Wojciecha Tymickiego jest wieloznaczna i zagadkowa. Widz może poczuć się zakłopotany wobec sygnałów, jakie wysyła artysta.
Po pierwsze, nie może być pewny, czy patrzy na duże obrazy umiejętnie skomponowanego wnętrza lub martwej natury, czy na fotosy jakiejś opery mydlanej. Nie ma też pewności, czy w tej scenografii przypadnie mu rola aktora czy raczej widza, który nie może mieć wpływu na przebieg zdarzeń. Innymi słowy – czy znalazł się na planie filmowym, czy w gabinecie iluzji, gdzie realność splata się z magią. Wchodzi w świat przeciętnej klasy średniej, świat łagodnie kiczowaty, swojski i oczywisty, aby po chwili odkryć, że zdarzają się w tym świecie rzeczy nieoczywiste.
Struktura instalacji Wojciecha Tymickiego zbudowana jest z zastanawiających przeciwieństw, jak choćby codzienność wnętrz oraz przedmiotów i niecodzienność zjawisk, realność obrazu i niematerialność świetlnej projekcji, swojskość a zarazem obcość estetyczna kiczu.